Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

El Cerrahisi & Üst Ekstremite Cerrahisi

Home  /  El Cerrahisi & Üst Ekstremite Cerrahisi

EL CERRAHİSİ NEDİR, İLGİ ALANLARI NELERDİR?

El cerrahisi; el, el bileği, önkol, dirsek hastalık ve yaralanmaları, omuzun bazı yaralanma ve hastalıkları, el, kol, bacak, ayak sinir kesilerinin onarımı, üst ekstremitenin doğumsal anomalileri, brakial pleksus yaralanmalarının tanı ve tedavisi ile ilgili bir daldır. Bu nedenle birçok ülkede “El ve Üst Ekstremite Cerrahisi” olarak da adlandırılır.

2009 da yürürlüğe giren Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ile El Cerrahisi bir yan dal uzmanlığı olarak kabul edilmiş, böylece bu bilim dalları El Cerrahisi Uzmanı yetiştirecek hale gelmişlerdir. .El cerrahisi uzmanlığı el ve üst ekstremite üzerine yoğunlaşmış olarak çalışan ve bu konuda bilgi ve becerilerini artıran ortopedi ve plastik cerrahi uzmanlarına   çeşitli koşulları sağlamak şartıyla 2009 ve 2011 senelerinde verilmiştir.  Tükiyedeki ilk El Cerrahisi Bilim Dalı yıllardır hizmet ettiğim Istanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilidalında 1993 yılında Prof Dr Metin Erer tarafından kurulmuştur.

El Cerrahisi uzmanlığı için Ortopedi ve Travmatoloji ile Plastik ve  Rekonstruktif Cerrahi uzmanlığı üzerine 2 yıllık süre genel cerrahi uzmanları için 3 senelik eğitim sonrası verilmektedir. Yani ağır doktorluk eğitimi ardından  5 veya 6 senelik uzmanlık eğitimi sonrası tekrar sınava giren uzmanlar  bu sınavı başarı ile geçer ise 2 veya 3 senelik üst ihtisas eğitimi alarak ortalama 8 sene eğitim ardından el cerrahi uzmanı olmaktadır.

TUİK istatistiklerine göre yurdumuzda yaklaşık 120-150.000 iş kazası meydana gelmekte, bunların yarısından fazlası omuz ekleminden aşağıdaki dokuları ve özellikle elleri ilgilendirmektedir. Kalıcı iş gücü kaybı yaratmamak, erken malulen emeklilikleri önlemek için, El Cerrahlarının ve onların çalıştığı merkezlerin önemi ortadadır. Doğumsal el anomalileri, sinir kopmaları, spastisiteleri yine enfeksiyonlarıi tümörleri el cerrahlarının ilgi alanıdır.