Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Home  /  HASTALIKLAR & TEDAVİLER  /  Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Tıbbi olarak “abdominoplasty” olarak adlandırılan karın germe ameliyatı orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını ve karın duvarı kaslarının gerginliğine kavuşturulmasını içeren majör bir ameliyattır. Bu prosedür ile sarkan karın görünümü dramatik bir şekilde düzeltilir. Ama problemin derecesi ve buna yapılacak ameliyatın büyüklüğüne göre değişik uzunlukta kalıcı bir ‘skar’ın ( =iz’in ) kalacağını unutmayınız.

ABDOMİNOPLASTY İÇİN EN UYGUN ADAYLAR

Bu ameliyat için en uygun adaylar, görüntü olarak iyi şekle sahip olup, diyet veya egsersizle giderilemeyen karında yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir. Abdominoplasty, birkaç gebelik sonrası karın derisi ve kasları normale dönemeyecek kadar deforme olmuş kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Deri elastikiyetinin kaybı ile birlikte bir miktar “obesite” (= yağlanma) şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da bu ameliyat iyi sonuç vermektedir.

Önemli ölçüde zayıflamayı planlayan hastalar ameliyatı ertelemelidir. Aynı zamanda gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar, ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları gebelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için gebelik sonrasını beklemelidirler. Eski karın ameliyatlarınıza bağlı skarlarınız mevcutsa doktorunuz ameliyat olmamamanız yönünde öneride bulunabilir veya sizi olağandan daha fazla iz kalacağı şeklinde uyarabilir.

CERRAHİ İŞLEMLERİN HEPSİ BİRAZ BELİRSİZLİK VE RİSK TAŞIR

Cerrahi söz konusu olduğunda risk her zaman vardır ve dolayısıyla bu prosedüre özel komplikasyonların riski de olacaktır.
Enfeksiyon, kan pıhtısı oluşması gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar seyrektir. Enfeksiyon, oluşursa, yara temizliği ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir ama hastanede kalış süresi uzar. Ameliyat sonrası mümkün olduğunca erken hareketli hale gelerek kan pıhtısı oluşma riskini en aza indirebilirsiniz.

Sevimsiz skarlarla sonuçlanan kötü iyileşme ikinci bir operasyon gerektirebilir. Sigara içmek komplikasyon riskini arttırıp iyileşmeyi geciktireceğinden, sigara içenlerin sigarayı bırakması öğütlenir. Cerrahınızın önerilerine (özellikle fiziksel aktivite konusundakilere) hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Kasık bölgesinin hemen üst seviyesinden yapılan bir insizyonla orta ise alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır.

AMELİYATIN PLANLANMASI

İlk görüşmenizde cerrahınız sağlık durumunuzu gözden geçirip, karın bölgesindeki yağ depolanmasının derecesini belirleyecek ve derinizin “tonusunu” ( =elastikiyetini ) ölçecektir. Sigara içiyorsanız, bir ilaç veya vitamin alıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza söyleyiniz.

Beklentilerinizi doktorunuzla tartışırken açık olunuz. Cerrahınız da size alternatifleri ve bu alternatiflerin risklerini, kısıtlamalarını açıklarken aynı derecede açık olmalıdır. Örneğin yağ depolanmanız sadece göbek altı bölgesinde lokalize ise; size daha az kompleks bir ameliyat olan ve genellikle “outpatient” olarak (=hastanede yatmadan ) yapılan, “kısmi abdominoplasti” veya “mini karın germe” ameliyatı olarak adlandırılan işlem yapılması daha uygun olabilir. Diğer yanda kısmi veya tam bir abdominoplasty’nin yanı sıra “liposuction” (=yağ emilmesi ) işlemi yapılması ile daha iyi bir kontura sahip olabilirsiniz. Bazen de en iyi sonuç yalnız başına liposuction uygulaması ile elde edilir.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK

Ameliyat öncesi hazırlık için cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat öncesi en az 2 hafta ve ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içmemelisiniz. Ayrıca yine ameliyat öncesinde sinirleri yıpratıcı yoğunlukta diyet programı uygulamamalısınız, aşırı diyet iyileşme potansiyelini de azaltabilir. Soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon varlığında ameliyat ertelenebilir.

CERRAHİ

Total abdominoplasty gereken işleme bağlı olarak genellikle 2 ila 5 saat sürer. Kısmi abdominoplasty 1- 2 saat sürebilir.

Sıklıkla bir kalça kemiğinden diğer yandaki kalça kemiğine dek kasığın hemen üstünden uzanan bir kesi hattı kullanılır. Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine ikinci bir kesi yapılır. Mini abdominoplasty’de kesi daha kısadır ve göbeğin yeri değiştirilmeyebilir.

Daha sonra karın derisi tamamen, kaburga kenarına kadar alttaki karın kaslarının üzerinden havaya kaldırılır. Karın kasları bir araya getirilerek sağlamlaştırılır; böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir.

Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir ve fazla deri kesilerek alınır. Gerdirilen karın derisinde göbek için yeni bir delik açılarak, sapıyla serbestleştirilmiş olan göbek buraya yerleştirilip dikilir. Sonuçta kesi hatları dikilir, pansuman örtüleri ile örtülür ve toplanabilecek fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine geçici bir ince tüp yerleştirilebilir.

Deri, kaburga kenarına dek karın duvarından ayrılır.

Alttaki kas ve yumuşak doku, cerrah tarafından bir araya getirilip dikilir. Böylece karın duvarı daha sağlam, bel hattı ise daha ince hale getirilir.

Karın derisi aşağıya çekilir ve fazlası alınır. Total abdominoplasty’de göbek için yeni bir delik açılır. Her iki insizyon dikişlerle kapatılır.
Mini abdominoplasty’de, deri sadece kesi hattı ile göbek arasındaki bölgede kaldırılır. Deri aşağıya doğru çekilir, fazla deri kesilip atılır, kesi hattı dikilir.

AMELİYAT SONRASI

İlk birkaç gün karın bölgenizde doku şişmesi söz konusu olacağından, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık ve ağrı duyabilirsiniz. Uygulanan cerrahi işlemin derecesine göre, birkaç saat sonra evinize yollanabilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz.

Ameliyat sonrası hastanın daha düz, daha ince bir karnı olacaktır. Skarlar kalıcıdır ama zamanla solar.

NORMALE DÖNÜŞ

Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz haftalar veya aylar alabilir. İyi bir fizik kondisyona sahipseniz, kuvvetli karın kaslarınız sayesinde abdominoplasty sonrası toparlamanız çok hızlı olacaktır. Bazıları iki hafta sonra işe başlarken bazılarının 3 – 4 hafta dinlenmesi gerekebilir.

Egzersizler daha iyi iyileşmenizi sağlayacaktır. Daha önce hiç egzersiz yapmamış kişiler bile doku şişmesinin azaltılması, kan pıhtısı ihtimalinin azaltılması ve kas tonus’unun sağlanması için egzersiz programına başlamalıdır. Aşırı egzersizden erken dönemde kaçınılmalıdır. Bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın.

İlk 3 – 6 ay boyunca skarlarınız iyileştikçe daha kötüleşiyormuş gibi görünebilir, ama bu normaldir. Skarlarınızın düzleşmesi ve renginin solması için 9 ay – 1 yıl kadar beklemeniz gerekir. Tamamen solmamamalarına rağmen, karın skarları, birçok giysi hatta mayo ve bikini altında bile görülmez bir konuma sahiptir.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ

Kısmi veya total olsun, abdominoplasty, karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı uygulanırsa sonuçlar çok uzun sürelidir.

Eğer beklentilerinizde gerçekçi iseniz ve kalıcı skar, uzun bir toparlanma dönemi gibi konulara hazırlıklı iseniz, ‘abdominoplasty’ sizin için cevap olabilir.

*plastikcerrahi.org.tr sitesinden alıntılanmıştır.