Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

Club Hand Deformitesi

Home  /  HASTALIKLAR & TEDAVİLER  /  Club Hand Deformitesi

Club hand deformitesi konjenital yani doğuştan oluşan el hastalıklarından birisidir.Bu deformite bebek anne karnındayken oluşan bazı problemler sonucunda oluşur.

İki tipi vardır:

  • Radial club hand: Radiusun az gelişmesi (hipoplazisi) ya da olmayışını içerir ve elin baş  parmağa doğru el bileğinden bükülmesi (radial deviasyonuna) sebep olan kas yapısının da bozukluğu ile birliktedir. Baş parmak olmayabilir ya da küçük (rudimenter) olabilir, o taraf  kaslar gelişmemiş olabilir. Bu tek başına olabilir ya da sistemik bir hastalığın ya da genetik  sendromun parçası olabilir (kraniosinostoz, fanconi anemisi, holt-oram send. gibi) Tam bir fizik  muayene yapılmalıdır, kardiak, hematolojik ve üriner sistem değerlendirilmelidir. (şekil 1). Tedavi deformitenin şiddetine ve eşlik eden durumlara bağlıdır. Hafif hipoplazi tedavi  gerektirmez. Komplet radial aplazi yumuşak dokuları germek için alçılama, splint ve birinci  yılda cerrahi olarak santralize edilerek yapılır. Santralizasyon yumuşak doku  gevşetmesi, repozisyon ve ulna ucu üzerinde elin stabilizasyonunu içerir.

 

Radyal kemik eksikliğiyle birlikte baş parmak yokluğu bulunan olguya önce bilek düzeltme (santralizasyon operasyonu) sonra da 2. Parmağın başparmak olacak şekilde transfer edilmesi (polisizasyon) ameliyatı sonrasındaki görüntü.

  • Ulnar club hand: Elin ulnar ya da serçe parmağı tarafındaki kemik, kas gibi dokuların gelişim  eksikliği sonucu olur.(ulnanın hipoplazisi ya da yokluğu) Çok sık olarak radius kısalmış ve eğridir, parmak deformiteleri yaygındır. Unlar club hand çok şiddetli deformiteler ile birlikte bulunabileceği için tedavi buna göre yönlendirilmelidir.