Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

Estetik Burun Cerrahisi

Home  /  HASTALIKLAR & TEDAVİLER  /  Estetik Burun Cerrahisi

“RİNOPLASTİ”, görünümü düzeltmek için burnun tekrar şekillendirilmesidir. Aynı zamanda içerideki şekil bozukluğu sebepli burun tıkanıklığını rahatlatmak amacıyla yapılan ameliyatla birlikte de yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Kişi arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.

Cerrahi Yöntem

Estetik rinoplasti burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Yöntemin kapsamı ne gibi değişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır.

Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır.

Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, traşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevre yapması için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği keski veya testere benzeri bir enstrüman kullanımıyla uzaklaştırılır ve sonra iki yandaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır.

Kıkırdak kesileri burun ucunu ufaltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun köküyle üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu, kanatlara yapılmış kesi yoluyla burun ortasındaki kıkırdağın traşlanmasıyla gerçekleştirilir. Eğer geniş bir tümsek uzaklaştırıldıysa burun tabanı oransız olarak geniş olacaktır. Daraltmak için tabandan küçük deri üçgenleri uzaklaştırılır ve burun kanatları orta hatta yaklaştırılır.

Ameliyata takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burna bir atel uygulanır.

Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa burun tamponları yerleştirilir.

Ameliyat genellikle bir buçuk – iki saat arasında sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha uzayabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için sizden başınız hafif yukarda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenecektir.

Burun ateli ameliyatın birinci haftasında uzaklaştırılacaktır. Burun tamponları bir veya birkaç gün kalır. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle ikinci, üçüncü haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler, bazıları birkaç ay surer.

Estetik rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Sadece yöntem geniş burun kanatlarını daraltmayı gerektiriyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor farkedilir bir iz bırakacak kesi yapılır. Bazı durumlarda ciddi burun çatısı eğrilikleri ve ikincil , üçüncül estetik girişimlerde her iki burun deliğini ayıran bölümden kesi yapmak gerekebilir.

Kişinin ameliyat sonrası ani dönüşüm umması gerçekçi değildir. Normal iyileşme, kesin sonucun farkedilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir.

Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici uğraşın kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır. Belirgin olarak şekli bozuk burunda çarpıcı bir sonuç elde edilir, öte yanda hafif büyük bir burunda başarıyla düzeltilebilir, fakat sonuç belirgin olmayabilir.

Küçük düzeltmeler ve revizyonlar bazen istenebilir ve ilave bir ameliyat gerektirebilir.

Geçerli bir bilimsel teknik uygulanarak estetik burun ameliyatı yapılmış hastalarda sonuçları olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

Sonuçları olumlu etkileyen faktörler:

 • Hastanın sorunsuz yara iyileşmesi
 • Evvelce ameliyat geçirmemiş olması
 • Burun derisinin inceliği
 • Kıkırdaklarının güçlü olması
 • Burun ucunun ince olması
 • Burun ile yüz arasında büyük oransızlıklar olmaması
 • Ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakıma iyi uyulması

Sonuçları olumsuz etkileyen faktörler:

 • Hastanın kötü yara iyileşmesi
 • Evvelce ameliyat geçirmiş olması
 • Burun derisinin kalın, seboreik olması
 • Kıkırdakların zayıf olması
 • Burun ucunun kalın olması
 • Hastanın ameliyat sonrası bakıma iyi uymaması
 • Burun ile yüz arasında büyük uyumsuzluklar olması

Bunlardan en sık olanı çenenin burun ve alına göre çok küçük ve geride olmasıdır. Böyle bir durum tespit edilirse profilinizi daha orantılı yapabilmek ve estetik burun ameliyatından elde edilecek olumlu sonucu daha da arttırmak için size çene büyütme ameliyatı önerilebilir.

*plastikcerrahi.org.tr sitesinden alıntılanmıştır.