Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopexy)

Home  /  HASTALIKLAR & TEDAVİLER  /  Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopexy)

Kadınların memeleri, yıllar içinde gebelik, emzirme ve yer çekimi etkileriyle sarkar. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıkılığını kaybeder, sarkmaya başlar. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla “mastopexy” sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırılarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. (Hiçbir cerrahi işlem yer çekiminin etkilerini sonuna kadar kalıcı olarak engelleyemez.)

Mastopexy ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan ( =”areola” ) da daraltılabilir. Eğer memeleriniz küçükse veya gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse mastopexy’nin yanısıra meme “implantları” (= protezleri) yerleştirerek meme hacmi ve sıkılığı arttırılabilir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI İÇİN EN UYGUN ADAYLAR

Meme dikleştirme ameliyatı sizin görünüşünüzü ve kendinize güveninizi geliştirecektir ama bu her zaman idealinizde geliştirdiğiniz görünüme ulaşmanızı ve insanların size daha farklı davranmasını sağlamayabilir. Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirip bunları cerrahınızla tartışınız.

Zamanla her kadının memesi sarkmaya başlar ve “areolası” genişler.

Mastopexy için en uygun adaylar sağlıklı, duygusal olarak stabil, bu ameliyatla yapılabilecekler konusunda gerçekçi düşünceye sahip kadınlardır. Genellikle en iyi sonuçlar küçük, sarkık memelere sahip kadınlarda elde edilir. Her boydaki meme kaldırılabilir ama elde edilen sonuçlar ağır memelerde çok uzun süreli veya kalıcı olmayabilir.

Birçok kadın mastopexyi gebelik veya emzirme sonrası gerilmiş deri ve azalmış volüme sahip memelerle karşılaştıkları için talep ederler. Ancak daha fazla çocuk istiyorsanız meme kaldırma ameliyatını ertelemeniz uygun olabilir. Mastopexy gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez. Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.

CERRAHİ İŞLEMLERİN HEPSİ BİRAZ BELİRSİZLİK VE RİSK TAŞIR

Her cerrahi işlemde olduğu gibi komplikasyon veya anestezi reaksiyonu ihtimali vardır. Mastopexy ameliyatı sonrasında kanama ve enfeksiyon çok seyrek olarak gelişebilir, eğer gelişirse skarların (= izlerin ) genişlemesine neden olur. Cerrahınızın önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Mastopexy ameliyatı, fark edilebilir kalıcı skar bırakır, ama bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededir. (Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur.) Bu işlem sonunda simetrik olmayan meme başı, meme veya meme başının kalıcı his kaybı gibi komplikasyonların gelişme olasılığı çok az da olsa vardır.

AMELİYATIN PLANLANMASI

İlk değerlendirmede beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir.

Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Eğer bir meme protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa bu konuyla ilgili ayrıca bilgi almalısınız. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız, çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK

Cerrahınız ameliyat öncesi bir “mammogram” ( = meme röntgeni ) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyat öncesi hazırlık için cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.
Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini bulundurmayı unutmayınız.

UYGULANACAK ANESTEZİ

Bu operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır, bu durumda tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız.

CERRAHİ

Ameliyatın yapılması genellikle 1,5 – 3,5 saat arasında bir süre alır. Mastopexy teknikleri çok değişiktir, ama prosedürlerin çoğu memenin doğal konturlarını izleyen “ters T” şeklinde “insizyon” (=kesi hattı) içerir.
Bu insizyon çıkarılacak meme derisi alanını çevreler ve areolanın yeni lokalizasyonunu belirler, areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir.
İnsizyonlar alınacak deri alanını çevreler ve meme başının yeni yerini belirler.

Meme kaldırılmasının yanı sıra bir meme implantı konulacaksa, bu implant meme dokusunun hemen arkasında hazırlanan bir posa veya bazen de göğüs duvarındaki kasın arkasına yerleştirilir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. Memeleriniz ilk 1-2 gün hafif mor, şişmiş görünür ve rahatsızlık verebilir ; ama ciddi bir ağrı oluşturmaz. Duyacağınız herhangi bir rahatsızlık durumunda cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir.

Bandajlar 7 gün sonra çıkarılır, yumuşak bir destek sütyeni önerilir. Bu sütyeni 3 veya 4 hafta boyunca gece gündüz giymeye devam edeceksiniz, 6 aya kadar ise bu sütyeni gündüzleri giyeceksiniz.

Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir, nadiren de kalıcı olabilir.

NORMALE DÖNÜŞ

3 – 4 hafta boyunca başınızın üst seviyesine doğru bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız. Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen bilgiler ve direktifler verecektir. Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız. Bir ay boyunca kuvvet gerektiren sportif aktivitelerden uzak kalmalısınız. Süt kanalları ve meme başına dokunulmadığı için hamile kaldığınızda, memeden süt emzirmeyle ilgili bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu değildir.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ

Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki mastopexy ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir, hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır.

Şunu aklınızda tutmalısınız ki meme kaldırma ameliyatı ile memeleriniz sonsuza dek sıkı kalamayacaktır: Yer çekimi, hamilelik, yaşlanma ve kilo değişiklikleri etkilerini daha sonra da göstermeye devam edecektir. Meme kaldırma ile birlikte implant yerleştirilmesi uygulanmış kadınlarda sonuçların sürekliliği daha uzun olmaktadır.

Eğer beklentileriniz gerçekçi ise meme kaldırma ameliyatı sonrası sonuçtan tatmin olacaksınız.

AMELİYAT SONRASI BAKIM İÇİN BİLGİLER

  • Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor.
  • Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz.
  • Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu drenleriniz 1 – 2 gün içinde ekibimizden birisi tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuz da olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır.
  • Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. Günde alınacaktır. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz.
  • Ameliyattan sonraki ilk 4 ile 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız.

İlaçlar:

  • Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin almayınız.
  • Ağrı ilaçlarınızı ancak rahatsızlık hissettiğiniz zaman alınız.
  • Antibiyotiklerinizi 1 hafta süreyle muhakkak kullanınız.

*plastikcerrahi.org.tr sitesinden alıntılanmıştır.