Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Title Image

Diyabetes Mellitus

Home  /  HASTALIKLAR & TEDAVİLER  /  Diyabetes Mellitus

DİYABETES MELLİTUS (Şeker Hastalığı), pankreasın yeterince insülin üretemediği veya vücudun üretilmiş insülini etkili şekilde kullanamadığı durumlarda oluşan konik bir hastalıktır. Bu durumda kan şekeri yükselir, başta kan damarları ve sinirler olmak üzere hemen tüm sistemler ciddi şekilde zarar görür.

Diyabet ( Şeker)hastalığının tıkayıcı damar hastalığı (Anjiyopati), sinirlerin tahribatı (nöropati), böbrek fonksiyon bozukluğu (nefropati) ve görme bozukluğu (retinopati) gibi uzun yıllar içinde görülen komplikasyonları vardır.

Ayak yaraları ise aniden ortaya çıkar, biranda ayağı ve hayatı tehdit eden bir boyuta ulaşır. Sinir ve damar tutulumu nedeni ile hastaların ayaklarında kolayca açılan yaralar, eklenen enfeksiyon sebebi ile derin dokulara hızla ilerleyerek, büyük çapta doku ölümlerine (nekroz) yol açabilir. Kısa sürede gelişen gangren çoğu zaman, hastanın ayağını ve hatta yaşamını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilir.

Diyabetik ayak yaraları, duyu azlığına bağlı olarak, travma, yanık, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, nasır tırnak kesme sonrası oluşabilir.

Tedavide lokal yara bakımı, travma ve ayak yükünün hafifletilmesi kaldırılması ve antiyotif tedavisi ilaveten Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanır. Yaranın enfeksiyonunun durdurulması ile birlikte, nekrotik dokuların alınması, yaranın rekonstrüktif yöntemlerle kapatılması uygulanmaktadır.